Results/ Reports.

tonic

Tonic EyeWear Southern Bream Series Round 3 wrap up.

Boat Reseults

Place Team Name Angler No 1 Angler No 2 Bag Qty Weight B/Bream Total Total Payout Points
Fish Weight
1 FG Blades/Fireline Exceed Fred Green Lindon Thompson 5 2.970 0.905 5 2.970 $1911 100
2 Tonic Eyewear / FG Blades Matt Starr Damien Skeen 5 2.745 5 2.745 $955 99
3 Bream Laden Steven Babic Michael Tallis 5 2.245 5 2.245 $477 98
4 Bream Attack Geoff Borg Michael Borg 4 2.050 0.94 4 2.050 $286 97
5 Fishing World / Shimano Wal Balzan Tony Rutkowski 5 2.040 5 2.040 $191 96
6 Gamakatsu/Duff Rods Nick Reay Bryce Calvert 5 1.995 5 1.995 95
7 Stealth Blades Peter Cook Phil Cook 5 1.990 5 1.990 94
8 ECOGEAR / Honda Marine Steve Gill Andrew Rae 5 1.985 5 1.985 93
9 Complete Angler Nowra Grant Kime Brad Balding 5 1.970 5 1.970 92
10 Cooee Hotel Mick Rickards Dean Gill 5 1.810 5 1.810 91
11 Onagain Darren McBride Neil Kelly 2 1.480 0.985 2 1.480 Hobie BB $350 90
12 Ramrod Luke Peters Logan Goldfinch 4 1.460 4 1.460 89
13 Complete Angler Batemans Bay/Shimano Terry Parmenter Jason Mayberry 4 1.335 4 1.335 88
14 Import Tackle/Austackle Derek Steele Beau Inkpen 3 1.285 3 1.285 87
15 Gamakatsu KBC James Jones Blake O’Grady 3 1.275 3 1.275 86
16 Twitchin Ian Brown Jim Saulge 3 1.215 3 1.215 85
17 BB’s Bob Burton Paul Farmer 3 1.210 3 1.210 84
18 Pro Lure Australia Nathan Leicht Anthony Kalsow 2 0.860 2 0.860 83
19 DIY Kitchens Graeme Lalor Paul Jensen 2 0.810 2 0.810 82
20 13 Fishing Jay Rook Brendon McNeil 2 0.795 2 0.795 81
21 Hunts Marine / Hurricane Lures Troy Parsons Ryan Jamieson 2 0.720 2 0.720 80
22 Rosebank Meats Kiama Chris Poppett Peter Christensen 2 0.700 2 0.700 79
23 4Brimin Brad Williams Tracey Wright 1 0.660 1 0.660 78
24 Chasin Tail Dylan Shepherd Mick Gauci 2 0.660 2 0.660 78
25 Scumline Fishing Tackle & Alljoinery David Waddell Aaron Clifton 1 0.635 1 0.635 76
26 ABU Garcia Jason Harlock Tanya Konsul 1 0.375 1 0.375 75
27 Ex Rappers Garry Robbins Mark Williams 1 0.370 1 0.370 74
28 Chew On This Craig Johnson Jack McAuliffe 1 0.370 1 0.370 74
29 FLIKINMAD Mike Ahern Pete Hewitt 1 0.315 1 0.315 72
30 Parsun Outboards (What Bream?) Adam Hughes Dallas Ackroyd 1 0.295 1 0.295 71
31 Tackle World Moruya Graham Herbert John Rzepa 1 0.280 1 0.280 70
32 Salt N Fresh Garry King Brett Dinham 1 0.255 1 0.255 69
33 Team Maco Kenny Josevski Bobby Josevski 0 0 0.000 10
33 GB Right Electrical Glenn Bright Greg Brogan 0 0 0.000 10
33 BCF/Up the Creek Tom McLean Trevor Gabriel 0 0 0.000 10
33 AJS Eng/SS Industrial/Mylureshop.com Darryn McColl Connor McColl 0 0 0.000 10
33 Team Matrick Mat Steedman Rick Steedman 0 0 0.000 10
33 Busted Off Scott Chapman Lindsay Fowler 0 0 0.000 10
33 Nitro Rods Paul Wilson Adam Clerget 0 0 0.000 10
33 B.A.B.A. Mark Thompson Ron Crocker 0 0 0.000 10
33 VISDEK Gulian Viselli Alan Dekker 0 0 0.000 10
33 Brown / Lore Mark Brown Anthony Lore 0 0 0.000 10
33 Arguru Juan Manuelian Cristian Bermudez 0 0 0.000 10
33 Father & Son John Galea Isaac Galea 0 0 0.000 10
33 Jims Mowing Spring Farm Ashley Part Dane Tomaszewski 0 0 0.000 10
33 Bream Seekers Paul Seward Josh Pulley 0 0 0.000 10
33 MRB Comunications Tom Boyton Bill Boyton 0 0 0.000 10
33 Big Bags of 5 Bevan McGregor Gary Millynn 0 0 0.000 10
33 Falcon Adam Kennedy Guy Smith 0 0 0.000 10

Kayak Results

Place Team Name Name Bag Qty Weight B/Bream Total Total Payout Points
Fish Weight
1 Custom Lure Art 1 Craig Coughlan 3 1.550 0.655 3 1.550 $350 BCF BB $250 Voucher 100
2 Mylureshop.com Scott Marcinkowski 3 1.370 0.53 3 1.370 $178 99
3 Rob Chambers 2 1.070 0.605 2 1.070 $108 98
4 Big Gee Geoff Alford 1 0.495 1 0.495 97
5 Kevo Kevin Varty 1 0.405 1 0.405 96
6 Brett Crowe 0 0 0.000 10
6 Shane Taylor 0 0 0.000 10
6 Nick Hare 0 0 0.000 10
6 Shorty Andrew Hancox 0 0 0.000 10
6 Brian Hunt 0 0 0.000 10
6 Custom Lure Art 2 Brad Hasler 0 0 0.000 10
6 Drew Woodcroft 0 0 0.000 10
6 SAS Braid, Pontoon 21, Damiki, Fisharrow Jonathan Chen 0 0 0.000 10
6 Shaun Davies 0 0 0.000 10

Round 3 winning boat report

Round 3 Winning Kayak Report

TD Round 3 Wrap Up